Golf Plus newspaper & GolfPlusOnline.net
Phone: 219.617.3276    Email: golfplus3@netzero.com    Mobile: GolfPlusOnline.net
"Serving the Golf Communities of NW Indiana and Chicago's South Suburbs"
2019 Growlers Illiana Golf Tour Schedule & Results
May
    3 Turkey Creek Merrillville, IN ...........   219-980-5170   
  10 Glenwoodie Glenwood, IL...............  708-758-1212
  17 Scherwood Schererville, IN.............. 219-865-2554
  24 Wicker Park Highland, IN..................  219-838-9809
  31 White Hawk Crown Point, IN............. 219-661-2323
June
    7 Sandy Pines Demotte, IN ................  219-987-3611
  14 Palmira St. John, IN...........................219-365-4331   
  21 River Pointe Hobart, IN....................  219-942-2747
  28 Scherwood Schererville, IN.............. 219-865-2554

Weekly Results
WEEK #1 - May 3 - TURKEY CREEK
RAINOUT
WEEK #2 - MAY 10 - GLENWOODIE
1st Place                    2nd Place
Bill Springer Jr.                 Drawn Player 
Phil Worley                           Gary Drutis
John Whiting                       Frank Martisovic
Kevin Beasley                    Ernie Oliver 
Best Low Scores: Bill Springer Jr., Branko Zatkovic, Jason Nardi,                                                           Ernie Oliver
Skins: #1 Tony Falluca  #4 Bill Springer Jr.  #6 Mark McCall
          #7 Mark Wilcox
CTP:  #3 Frank Falluca  #5 Jason Nardi  #12 Bill Springer Jr.
          #14 Mark Joseph
WEEK #3 - MAY 17 - SCHERWOOD GOLF
RAINOUT
WEEK #4 - MAY 24 - WICKER MEMORIAL PARK
1st Place                      2nd Place
Tony Falluca                Dennis Shattuck
Phil Worley                             John Whiting
Mark Misch                             Steve Demetro
Tony Gensel                           Dan Reid
Best Low Scores: Tony Falluca 72, Mark Rudy 78, Mat Rykiel 85,
                             Tony Gensel 78
Skins: #1 Tony Gensel  #4 Jose Tinoco  #5 Dan Reid
          #10 Dan Rodgers  #12 Bill Springer Sr.  #13 Tony Falluca
CTP: #5/#17 Dan Reid  #9 Tony Falluca  #12 Bill Springer Sr.
WEEK #5 - MAY 31 - WHITE HAWK
RAINOUT
WEEK #6 - JUNE 7 - SANDY PINES
1st Place            2nd Place           3rd Place
Bill Springer Jr.              Mark MCall                Tony Falluca
Phil Worley                         Graham Cohen                 Frank Martisovic                    
Matt Rykiel                          Scott Wehling                    John Whiting
Billy Brown                          Mark Hanlon                       Ed Furfaro
Best Low Scores: Frank Katsinis 75A  Graham Cohen 76A
                             Tony Gensel 84B  Jeff Twardy 85B
Skins#3/#5 Graham Cohen  #4/#18 Bill Springer Jr.
                 #6 Ron Geletka  #9 Phil Worley  #11 Mark Wilcox
          #16 Frank Martisovic
CTP: #3 Frank Martisovic  #8 Don Wilson  #13 Ron Geletka
        #17 Aldo Buffone
WEEK #7 - JUNE 14 - PALMIRA
1st Place                       2nd Place           3rd Place
Terry Browne                          Frank Katsinis           Mark McCall
Drawn Player                        Jack Slottlemire              Joe Patton
John Whiting                           Pete Vercillo                      Scott Wehling
Pat O'Keefe                             Mark Joseph                      Dan Banas
Best Low Scores: Terry Browne 76  John Benny 86  Scott Wehling 88
                              Mark Joseph 82
Skins: #1 Terry Browne  #2 Dennis Shattuck  #7 Jeff Twardy
          #10 Cory Smith  #12 Bill Springer Jr.  #13 Tony Falluca 
CTP:  #4 Ron Geletka  #7 Ed Furfaro  #15 Mark McCall
          #18 Jack Slottlemire
WEEK #8 - JUNE 21 - RIVER POINTE
1st Place                     2nd Place           3rd Place
Bob Blider                   Terry Browne             Frank Katsinis
John Rowley                         Moe Plausa                       Mark Rudy
Mark Misch                            Tony Gensel              Matt Rykiel
Bryan Tyman               Kevin Beasley           Ed Furfaro
Best Low Scores: Mark McCall 74  George Kounelis 80
                             Matt Rykiel 74  Dan Ogusz 81
Skins: #4 Don Wilson  #11 Dennis Shattuck
CTP:  #3 Tony Pena  #9 Cory Smith  #13 Terry Browne
         #15 Mark McCall
WEEK #9 - JUNE 28 - SCHERWOOD GOLF
1st Place                  2nd Place           3rd Place
Tom Zimmerman          Mark Rudy                 Aldo Buffone
Bob Frederick                      Don Wilson                Joe Patton
Joe Lebryk                          Scott Wehling                   Jerry Bocken
Mark Joseph                    Jimm Smith                         Rick Gubitz
Best Low Scores: Bill Springer Jr.   Joe Patton   Joe Lebryk
                                              Mark Joseph
Skins: #3 Ron Shebish  #5 Bronko Zadkovic  #6 Jeff Hubinger
          #12 Gary Drutis  #18 Bill Springer Jr.
CTP: #4 John Benney  #6 John Rowley  #11 Jimm Smith
        #14 Bill Springer Jr.
WEEK #10 - JULY 12 - TURKEY CREEK
1st Place                      2nd Place
Mark McCall                 Bill Springer Jr.
Phil Worley                              Skip Hansen
Drawn Player                         Brian Tyman
Ernie Oliver 
Best Low scores: Frank Katsinis 71 Bob Frederick 72
                            John Whiting 74 Ernie Oliver 74
Skins: #2/#10 Mark Joseph  #4 Dick Page  #7 Ron Galetka
           #8 Tom Zimmerman  #9 Dan Rodgers
           #16/#18 Frank Katsinis
CTP:  #3 Doug Schnick  #6 Bob Frederick   #12 Mark McCall
         #18 Mark McCall
WEEK #11 - JULY 19 - THE BRASSIE
1st Place             2nd Place
Mark Wilcox                Jeff Hubinger
Dan Reid                                 John Whiting
Dennis Shattuck               Tony Gensel
Gary Drutis                            Kevin Beasley
Best Low Scores: Mark Wilcox Dan Rodgers John Whiting
                             Jeff Stevenson
Skins: #2 Ernie Oliver  #11 Gary Drutis   #14 John Whiting
           #16 Mark Wilcox
CTP: #3 George Kounelis  #8 Mark Joseph
         #15 Mark Wilson   #17 Gary Drutis

NOTICE: We are reverting to a best ball format in 2019.
Play generally starts at 7:00AM and continues to 1:00PM.
Players make their own tee times and form their own groups.
Five man teams will consist of a,b,c,d,e players. 2 scores will be used to calculate team totals.
The competition is based on the better ball of a & b players plus the better ball of c,d,e players.
Winners receive gift certificates which can be redeemed at any of the participating courses.
There is also optional $5 & $10 skin games and a $2 closest to pin.

Illiana Rules (2019)
FEES: Green Fee $15 Event $17                 - A Must
CTP $2, Skins $5 & $10, Cart Fees (optional)
EVENTS: Season starts May 3th and ends September 6th. There are 20 events plus the Jackpot Sept. 20th.
FORMAT: Five man teams will consist of a,b,c,d,e players. Two scores will be used to calculate team totals. The competition is based on
the better ball of the a & b players plus the better ball of the c,d,e
players.
TEE TIMES: Season Tee times will be 7:00 A.M. to 1:00 P.M. Call for tee times – A MUST.
JACKPOT: Players need 9 events to qualify for the JACKPOT. Each player will play with his designated team. Team and tee times will be assigned during Open Date week.
INCENTIVE: Anyone playing in all events will play free on the day of JACKPOT which includes: Green
Fee, Cart Fee, Event Fee, CTP, and all skin games.
RULES: Ball can be moved 6″ only. You cannot improve stance, swing, or line of flight. Ball must be played
down in all hazards. All putts must be holed out. All score cards handed in and attested are final. There must be
at least 3 event players in each group. No two-somes. In the event of
inclement weather/rainout all players must complete the same 9 holes to make the event official.
If event is halted during play of the 2nd nine, event will be scored up to the last hole played by all players.
SKINS: If there are no skins won, all monies will go towards the JACKPOT. Skins are relative to men's and ladies' par.
PAYOUT: Teams will consist of 5 players. The best 3 scores will be used to determine winners.
​Number of teams collecting will be determined by players competing in each event.
CERTIFICATES: Merchandise Certificates are redeemable at courses on tour schedule. They must be redeemed no later than November 1, 2019. NO EXCEPTIONS.
2017 Pepsi/Illiana Results
2016 Pepsi/Illiana Results
2015 Pepsi/Illiana Results
2014 Pepsi/Illiana Results
2013 Pepsi/Illiana Results
2012 Pepsi/Illiana Results
July
  12 Turkey Creek Merrillville, IN ..............219-980-5170   
 19 Brassie Chesterton, IN...................... 219-921-1192
 26 River Pointe Hobart, IN...................... 219-942-2747
August
   2  Sandy Pines Demotte, IN.................. 219-987-3611
   Wicker Park Highland, IN..................  219-838-9809
 16 White Hawk Crown Point, IN............. 219-661-2323 
 23 Deer Creek University Park, IL.......... 708-672-6667
 30 Glenwoodie  Glenwood, IL................. 708-758-1212
September
     6 Palmira  St. John, IN.........................  219-365-4331
   13 OPEN - $25 Skins & Pins at Scherwood Golf
    20 Scherwood "JACKPOT" Schererville  219-865-2554
WEEK #12 - JULY 26 - RIVER POINTE
1st Place            2nd Place  
Aldo Buffone              Jeff Hubinger
Drawn Player                    Tony Pena 
Rick Gubitz                           Brian Tyman 
Jim Spanke                          Dan Banas
Best Low Scores: Ron Galetka 75  Mark Misch 77
                             John Benney 79  Jim Spanke 81
Skins: #3 Tony Pena  #8 Frank Katsinis  #15 Ed Furfaro
          #18 Ron Galetka
CTP: #3 (Red) Aldo Buffone  #9 (Red) Rick Gubitz
         #4 (White) Terry Browne  #6 (White) Ed Furfaro
WEEK #13 - AUGUST 2 - SANDY PINES
1st Place                 2nd Place
Justin Goodman         Tony Falluca         
Tony Pena                         Drawn Player
Frank Martisovic          Jose Tinoco
Jeff Morrison                   Ed Furfaro
Best Low ScoresMark McCall 75  Tony Pena 78
                             Frank Martisovic  Billy Brown
Skins#1 Tony Falluca  #2/#5 John Whiting  #8 Skip Hansen
          #13 Ed Furfaro  #15 Dick Page  #16/#18 Mark McCall
          #17 Mark Wilcox
CTP: #3 Tony Falluca  #8 Skip Hansen  #13 Ed Furfaro
        #17 Tony Pena
WEEK #14 - AUGUST 9 - WICKER PARK
RAINED OUT
WEEK #15 - AUGUST 16 - WHITE HAWK
1st Place      2nd Place         3rd Place
Mark Wilcox       George Kounelis    Don Perkins
Matt Rykiel               Mark Rudy                     Don Wilson
Jim Spanke              Kevin Beasley            Bryan Tyman
Jose Tinoco            Scott Winterfeldt       Leon Mack
Best Low ScoresRon Gelatka  Matt Rykiel  Scott Wehling
                              Jeff Twardy
Skins: #1 Scott Wehling  #3 Bryan Tyman
           #6 Frank Martisovic  #15 Don Wilson
           #17 Mark Wilcox
CTP: #6 Frank Martisovic  #8 Frank Katsinis  #10 Leon Mack
        #16 Tony Pena
WEEK #16 - AUGUST 23 - DEER CREEK
1st Place                   2nd Place
Ron Gelatka              Terry Browne
Matt Rykiel                          Skip Hansen
Harry Breitenberg         Scott Wehling
Gary Drutis                          Kevin Beasley
Best Low Scores: Ron Gelatka 78  Matt Rykiel 79
                             Jim Spanke 80  Ed Klopp 80
Skins: #1 Mark Wilcox  #3 Matt Rykiel  #4 Jeff Hubinger
           #9 Kevin Beasley  #10 Gary Drutis  #11 Dick Page
CTP: #4 Mark Wilcox  #8 Herb Lake  #13 Mark Misch
         #17 Terry Browne
WEEK #17 - AUGUST 30 - GLENWOODIE
1st Place                       2nd Place
Skip Hansen                 Doug Schnick
Tony Pena                                 John Whiting
Tony Gensel                  Moe Plavsa
Jimm Smith                                    Mark Joseph
Best Low Scores: Mark Wilcox 73  Tony Pena 76
                             Pete Vercillo 80  Dan Banas 87
Skins: #8 Rick Gubitz  #12 Ernie Oliver  #14 Tony Pena
CTP: #3 John Rowley  #5/#12 Doug Schnick
         #14 Tony Pena
WEEK #18 - SEPTEMBER 6 - PALMIRA
1st Place              2nd Place
Aldo Buffone                           Mark Wilcox
Drawn Player                         Pete Vercillo
Tony Gensel                            Bryan Tyman
Jimm Smith                              Ed Furfaro
Best Low Scores: Aldo Buffone 72  Kevin McDonald 77
                             Mickey Becker 79  Jeff Twardy 87
Skins: #5 Mo Plavsa  #8 Charlie Streb  #10 Ron Gelatka
            #11 Ed Klopp #13 Mark Wilcox  #15 Jeff Twardy
            #16 Mark Joseph
CTP: #4 Tony Gensel  #7 Gary Drutis  #15 Tony Pena
         #18 Mo Plavsa
WEEK #19 - SEPT. 20 - SCHERWOOD "JACKPOT"
1st Place            2nd Place          3rd Place
Ron Gelatka              Jeff Hubinger           Charlie Streb
Branko Zadkovik            Drawn Player           Phil Worley
Scott Wehling                    Jose Tinoco             Jim Spanke
Ed Klopp                                Scott Winterfeldt      Gary Drutis
4th Place
Drawn Player  Dan Bogusz  Ron Shebish  Jason Nardi
Skins: Scott Wehling  Phil Worley
CTP: Charlie Streb  Phil Worley  Ed Klopp  Doug Schnick